۱۴ راه بخاطر بهبود حساسیت بوسیله انسولین و پیشگیری از دیابت

هورمون انسولین در لوزالمعده ترشح می شود. این هورمون قند را از خون خارج می سرما و درون سلول های بدن پس انداز می نرم. وقتی سلول های بدن دربرابر انسولین دچار مقاومت می شوند، نمی توانند به خوبی از انسولین استفاده کنند و قند یدکی تو خون باقی می ماند. همچنین چگونگی واکنش سلول های بدن بوسیله انسولین را «حساسیت به انسولین» می گویند. گشایش این حساسیت باعث می شود ایستادگی بوسیله انسولین کاهش یابد و خطر بسیاری از مصیبت ها، از جمله دیابت در افراد کم شود. داخل ادامه، ۱۴ روش علمی برای بهبود دریافتن به انسولین معرفی شده است. با رعایت این وضع ها می توانید صلح و صفا خود را حفظ کنید.

حتما بخوانید:علائم دیابت درون زنان؛ خطرات و راه های تداوی آندیابت بی مزه؛ دلایل، نشانه ها، انواع و روش های علاج آنروش درمان دیابت سنخ ۱، علائم و جهت ابتلا به آن

وقتی لوزالمعده متوجه حیات مقدار یدکی قند در خون می شود، برای غلبه بر مقاومت به انسولین، انسولین بیشتری تولید می کند و از قند خون می کاهد. این وضعیت به مرورِزمان لوزالمعده را از سلول های تولیدکنندهٔ انسولین تهی می کند و بیماری دیابت سنخ ۲ ابداع می شود. از این رو بهبود حساسیت به انسولین و کاهش مقاومت به انسولین عوارض و خطرات بعدی برای ابتلا به دیابت را کاهش می دهد و به حفظ کردن صلح و صفا کمک می درنگ. ۱. خواب بیشتر

رویا خوب شبانه برای صلح و صفا بدن بسیار مهم است. در مقابل، کمتر خوابی می تواند زیان بخش باشد و ریسک ابتلا به انواع عفونت ها، بلای ناگهانی قلبی و دیابت سنخ ۲ را افزایش دهد. بسیاری از استیناف ها همچنین نشان می دهد که بین خواب کمتر و کاهش حساسیت بوسیله انسولین رابطۀ مستقیم وجود دارد.

مثلا در پژوهشی روی ۹ داوخواه سالم، تأثیر میزان خواب وارسی شده است. در این پژوهش مشخص شد که فقط یک شب کم خوابی در قطع ۴ ساعت، از حساسیت به انسولین و توانایی تنظیم قند خون بی مانند داخل مقایسه با زمانی که هشت ساعت و نیمه رویا شبانه داشته است، می کاهد.

خوشبختانه، تکرار خوابِ ازدست رفته می تواند اثرات بدِ کم خوابی روی ایستادگی به انسولین را کینه توزی کند. ۲. ورزش

با قاعده بازی کردن، یکی از بهترین روش های تکثیر حس بوسیله انسولین است. ورزش باعث می شود قند برای ذخیره سازی بیدار ماهیچه های بدن شود. تو نتیجه، بلافاصله حس به انسولین تکثیر می یابد. این وضعیت سپرده بوسیله جنس ورزش، ۲ تا ۴۸ شایسته کردن دوام خواهد داشت.

مثلا در پژوهشی صریح شد ۶۰ دقیقه دوچرخه سواریبا شدت متوسط، حساسیت بوسیله انسولین را ۴۸ شایسته کردن تکثیر می دهد.

ورزش های استقامتی بی آرامی می توانند حساسیت بوسیله انسولین را افزایش دهند. مطالعه های متعددی مدال داده است که ورزش می تواند درک بوسیله انسولین را درون نسوان و مردان پشته ببرد، چه به دیابت مبتلا باشند و چه نباشند.

در این باره، پژوهشی به خشکی امدن روی مردان دارای تکثیر قطع مبتلا بوسیله دیابت یا بدون دیابت انجام شد. تو نتیجۀ این پژوهش مشخص شد که ایفا دادن ورزش های استقامتی تو یک دورۀ سه گانه ماهه می تواند حساسیت بوسیله انسولین در آنها را تکثیر دهد و البته هیچگاه ارتباطی به عوامل دیگر متشابه کاهش اندازه ندارد.

ارتکاب اعطا کردن ترکیبیِ ورزش های هوازی و استقامتی حساسیت به انسولین را بوسیله مراتب بیش از هر زمان دیگر بالا می برد. ۳. کاهش اضطراب

اضطراب روی اقتدار بدن تو انتظام قند خون، معلول منفی می گذارد. سست شدن معمولا فرد را تو حالت «فساد یا حزم» قرار می دهد. این وضعیت جهت ترشح هورمون های تپش شبیه هورمون کورتیزول و گلوکاگون می شود. این هورمون ها نوعی قند ذخیره شده درون بدن بوسیله نام گلیکوژن را به گلوکز تبدیل و واقف جریان خون می کنند. بدین ترتیب، بلافاصله کارمایه برای کاربرد درون جوانمردی بی نظیر مضطرب راحتی می گیرد.

هورمون های بیم می توانند بدن را دربرابر انسولین، مقاوم برنده کنند. بدین ترتیب، جلوی ذخیره سازی مواد مغذی تو بدن را می گیرند و موثر می کنند تا این مواد بخاطر استعمال انرژی بیشتر داخل قضیه خون و در دسترس استراحت داشته باشند.

در حقیقت، بسیاری از پژوهش ها علامت داده است که مقدار بالای هورمون های هیجان از حس بوسیله انسولین بدن می کاهد.

این فرآیند احتمالا برای اجدادمان کار کننده بوده است. آنها بخاطر حفظ بقای خود به انرژی بسیاری حاجت داشتند. باوجود این، امروزه کاهش حساسیت به انسولین بخاطر مردم ها مضر است، زیرا که به اضطراب مزمن مبتلا هستند.

فعالیت هایی قرین مدیتیشن، بازی و رویا نحو هایی برجسته برای کاهش هیجان و افزایش حساسیت به انسولین هستند. ۴. کاهش وزن

وزن اضافی، به ویژه در ناحیهٔ شکم، از دریافتن به انسولین می کاهد و ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ را بالا می سرما.

چربی های شکمی به اسلوب های واریته موجب این بغرنج می شوند. یکی از این روش ها تولید هورمونی است که مقاومت بوسیله انسولین را در ماهیچه ها و کبد تکثیر می دهد. پژوهش های بسیاری ارتباط بین تکثیر چاقی شکم و کاهش حساسیت به انسولین را تأیید کرده است.

خوشبختانه، کاهش معادل روشی عالی بخاطر رفع چربی های شکمی و افزایش حس به انسولین است. بدین ترتیب، چنانچه به پیش دیابت مبتلا شده باشید، خطر ابتلا بوسیله دیابت جنس ۲ در شما کاهش می یابد.

مثلا تحقیقی در دانشگاه «جان هاپکینز» نشان داده است: وقتی افراد مبتلا به پیش دیابت درون یک دورۀ شش ماهه، ۵ تا ۷ درصد لاغر شدند، سربزرگی ابتلا به دیابت جنس ۲ در آنها تا ۳ سال سپس کاهش یافت.

خوشبختانه گونه های اضافی برای کاهش معادل از قاعده رژیم غذایی، ورزش و تغییر استیل زندگی بود دارد. حتما بخوانید: رابطه چاقی و دیابت چیست؟ ۵. استفاده بیشتر فیبر محلول

فیبرها به دو دستهٔ حل و نامحلول تقسیم می شوند.

فیبرهای نامحلول معمولا به لول گاز از روده معاون می کنند. در مقابل، فیبر محلول فواید بسیاری از یکسره کاهش کلسترول و کاهش اشتها دارد.

پژوهش های پرشماری توانسته اند ارتباطی بین استعمال مقدار بیش فیبر محلول و افزایش حساسیت به انسولین بیابند.

مثلا در پژوهشی روی ۲۶۴ زن، پیدا شد که آن دسته از افرادی که بیشتر از دیگران فیبر محلول استعمال کرده بودند، کمتر از بقیه مقاومت به انسولین نشان دادند.

همچنین فیبر محلول می تواند بوسیله باکتری های مفید روده غذارسانی درنگ. داخل نتیجه، حساسیت به انسولین افزایش می یابد.

از خوراکی های سرشار از فیبر محلول می قابلیت به عدس، جو دوسر، برز کتان، سبزیجاتی مشابه کلم بروکسل و دشت هایی مانند لیمو رمز کرد. ۶. استعمال محصول و سبزی های رنگی

میوه ها و سبزی ها نه عزب مغذی هستند بلکه روی صلح و صفا بیش تأثیرگذارند. آنتی اکسیدان ها به مولکول های موسوم بوسیله عمده آزاد کیپ و آنها را از فعالیت بازمی دارند. رادیکال های آزاد می توانند تو تمام بدن انگیزه سست شدن شوند.

در بسیاری از تجسس ها محسوس شده است که مصرف رژیم غذایی غنی از ترکیبات گیاهی می تواند حساسیت به انسولین را اضافه دهد.

هنگام مصرف دشت در رژیم غذایی، باید اعتدال را تجلیل کنید و نصیب ۲ تا ۵ وهله و درون هر جنین یک یا دو نوع ثمر کاربرد کنید. حتما بخوانید: ۱۰ محصول ای که بخاطر دیابتی ها مفید است ۷. اضافه ادویه و گوناگون گیاهان خوراکی بوسیله غذای مصرفی

گیاهان خوراکی و ادویه ها مدت ها پیش از اینکه نحو خویشتن را به غذاها بیابند، به لباس دوا استفاده می شدند. از چند دههٔ گذشته تاکنون، دانشمندان شروع به بررسی ویژگی های گیاهان در گشایش سلامتی انسان کردند.

ادویه و گیاهان دارویی مانند شنبلیله، زردچوبه، زنجبیل و سیر تکاملی می توانند حساسیت به انسولین را اضافه دهند. برز های شنبلیله: این دانه ها فیبر حل فراوانی دارند و کارایی انسولین را افزایش می دهند. افزودن کردن آنها به مواد غذایی خواه نان، حساسیت به انسولین و کنترل قند خون را افزایش می دهد. زردچوبه: زردچوبه حاوی مواد فعالی به معروفیت کورکومین است. کورکومین نوعی آنتی اکسیدان است که محدودیت های ضدالتهابی دارد. این ماده با کاهش اسید های چرب آزاد و قند خون، درک بوسیله انسولین را تکثیر می دهد. زنجبیل: این ادویهٔ محبوب هم می تواند حساسیت بوسیله انسولین را افزایش دهد. معاینه ها علامت داده اند که گینجرول (gingerol)، مادهٔ فعال زنجبیل، می تواند گیرنده های قندی سلول های ماهیچه ای بدن را فعال پر حرارت کند و دریافت قند را بهبود بخشد. سیر: در استیناف ها روی حیوانات، مشخص شده است که سیر تکاملی موجب بهبود تراوش انسولین درون بدن می شود. این خوراکی به دلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد، دریافتن به انسولین را اوج می سرما.

این یافته ها مدال می دهد که گیاهان دارویی و ادویه ها برای بهبود دریافتن به انسولین، امیدوارکننده هستند. البته داخل حال حاضر، بیشتر استیناف ها دربارۀ فردی های اثربخش این مواد خوراکی در بهبود حساسیت بوسیله انسولین، روی حیوانات انجام شده است. برای اینکه نمودار شود این گیاهان و داروهای گیاهی چگونه حس به انسولین را تکثیر می دهند، باید این تحقیقات روی مردم انجام شود. ۸. کاربرد دارچین

دارچین ادویه ای دلگشا طعم است. این ادویه می تواند علت کاهش قند خون شود و حساسیت به انسولین را افزایش دهد. مثلا در یک فراتحلیل هویدا شده است که مصرف روزمره ۱.۵ تا ۳ قاشق چای خوری (۱ تا ۶ گرم) دارچین جهت کاهش قند خون کوتاه مدت و طولانی مدت می شود.

تجسس ها نشان می دهد که دارچین به گیرنده های قند سلول های عضله ای کمک کرده و حساسیت به انسولین در آنها را افزایش می دهد. در این حالت، سلول های ماهیچه ای فعال ترند و قند را بوسیله درون سلول ها منتقل می کنند.

جالب اینکه، تو برخی از معاینه ها محسوس شده که دارچین حاوی ترکیباتی است که می توانند از ویژگی های انسولین تقلید کنند و مستقیما روی سلول ها اثر بگذارند. ۹. نوشیدن بیشتر چای سبز

چای سبز نوشیدنی ای ممتاز برای حفظ کردن صلح و صفا است. همچنین، این چای بخاطر افراد مشغول به دیابت نوع ۲ یا کسانی که تو معرض ابتلا به این بلای ناگهانی اند، گزینه ای برجسته است. چندین بررسی علامت داده که خوردن چای سبز می تواند درک بوسیله انسولین را افزودن دهد و از قند خون بکاهد.

مثلا در تجسس ۱۷ جستجو انجام شده دربارۀ آثار چای سبز روی قند خون و دریافتن به انسولین، مشخص شد این نوشیدنی می تواند قند خون را تا پیمانه معناداری کاهش دهد و حساسیت به انسولین را بالا ببرد.

این خواص چای سبز به دلیل وجود آنتی اکسیدان بسیار قوی «اپی گالوکتشین گالات» (Epigallocatechingallate) در آن است. بنابر پژوهش های بسیار، معلوم شده است که این ماده دریافتن بوسیله انسولین را افزایش می دهد. ۱۰. مصرف از سرکه سیب

سرکه سیب کاربردهای متنوعی دارد. با استفاده از آن می توانید مواد خوراکی را بشویید و پاکدامن کنید و از آن کاربرد های دیگری هم ببرید.

سرکه سیب می تواند با کاهش قند خون و بهبود کارایی انسولین، حساسیت به انسولین را افزایش دهد. همچنین خروج غذا و رسیدنِ آن بوسیله روده را بوسیله تأخیر می اندازد و زمان بیشتری برای جذب قند در خون فراهم می کند.

نتیجۀ پژوهشی که دربارۀ سرکه سیب انجام شد، مدال می دهد: استعمال سرکه سیب حساسیت به انسولین را هنگام مصرف غذای انباشته از کربوهیدرات، ۳۴ درصد در افراد مبتلا به ایستادگی به انسولین و ۱۹ درصد تو افراد مبتلا به دیابت سنخ ۲ تکثیر می دهد. ۱۱. کاهش مصرف کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها واقعی ترین عامل تکثیر انسولین در خون هستند. بدن کربوهیدرات ها را هضم می کند، از آنها قند می سازد و وارد خون شان می کند؛ پس ازآن لوزالمعده انسولین ترشح می نرم و قند را از تو خون به سمت سلول های بدن می راند.

با کاهش مصرف کربوهیدرات می نبوغ دریافتن بوسیله انسولین را افزایش داد، زیرا کربوهیدرات ها معمولا قند خون را به شدت بالا می برند و انگیزه ضیق بیش روی لوزالمعده بخاطر حذف قند از سیلان خون می شوند.

شاخه استعمال کربوهیدرات روزمره در کل روز، روش دیگری برای افزایش حساسیت به انسولین است.

کاربرد هوشمند خوراکی های کربوهیدرات در روز باعث می شود که درون هر وعدۀ غذایی، قند کمتری باخبر بدن شود و انسولین فقره خود را راحت تر انجام دهد. پژوهش هایی که نشان می دهند مصرف منظم غذا سبب بهبود دریافتن به انسولین می شود، این موضوع را تأیید کرده اند.

انواع کربوهیدراتی که انتخاب می کنید هم عمده است.

کربوهیدرات هایی با شاخص گلیسمی کم، بهینه گزینه هستند. آنها قند را بوسیله کندی هوشیار خون می کنند و بوسیله انسولین دم کافی برای عمل مستمری اش می دهند.

از غذاهای کربوهیدرات دار که دارای شاخص گلیسمی اندک هستند، می قابلیت بوسیله سیب زمینی شیرین، برنج قهوه ای، کینوآ و گوناگون جوهای دوسر اشاره کرد. حتما بخوانید: میزان کربوهیدرات مجاز برای بیماران دیابتی چقدر است؟ ۱۲. پارسایی از روغن های ترانس

اگر فراغت باشد مادۀ غذایی خاصی بوسیله نعوظ کامل از رژیم غذایی تان حذف شود، چه بهتر که روغن های مصنوعی ترانس را انتخاب کنید!

این چربی ها برخلاف چربی های دیگر، خیر عزب فایده ای ندارند، بلکه بدن را در معرض مخاطره بیماری های پرشماری راحتی می دهند.

شواهد مربوط به اثرات چربی های ترانس روی افزایش مقاومت به انسولین به رویت ناهمگون می آیند. برخی از بررسی های روی انسان، این چربی ها را مضر دانسته اند اما فداکار دیگر چنین حاصل ای نگرفته اند.

باوجود این، مطالعات روی حیوانات مدال می دهد که بین روغن های ترانس و کنترل ردی قند خون و مقاومت به انسولین، ارتباط مستقیمی دارد.

تجسس های مربوط بوسیله حیوانات و آدم ها با یکدیگر همگون نیستند. بنابراین، دانشمندان نمی توانند بوسیله وضوح بگویند استفاده چربی های ترانس جهت تکثیر مقاومت به انسولین می شوند. باوجود این، باید گفت این چربی ها عامل خطری برای بیماری های بیش دیگر مشابه دیابت هستند. بنابراین بهتر است آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

از خوراکی هایی که حاوی چربی های ترانس هستند، می نبوغ بوسیله انوع کیک ها، دونات ها و فست فود سرخ شده اشاره کرد. نیز غذاهای فرآوری شده حاوی چربی های ساختگی ترانس هستند.

خوشبختانه درون سال ۲۰۱۵، دایره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا، اعلام کرد که کاربرد چربی های ترانس برای بدن ضرر دارد. این سازمان به تولیدکنندگان مواد غذایی سه گانه سال فرصت داد که این چربی ها را از محصولات خود بوسیله تدریج حذف خواه مجوز خاصی در این زمینه اخذ کنند. ۱۳. کاهش مصرف سپاسگزاری افزوده

بین شکرهای غریزی و شکر افزوده، تفاوت بسیاری وجود دارد. شکرهای طبیعی معمولا در گیاهان و سبزیجات یافت می شوند. این منابع حاوی مواد مغذی دیگری هم هستند.

درون مقابل، شکرهای افزوده در خوراکی هایی وجود دارد که بیش فرآوری شده اند. دو سنخ اصلی شکر یعنی ساکاروز (سپاسگزاری سفید) و مشروب ذرت، سرشار از فروکتوز هستند. این دو طی فرایند تولید به محصولات غذایی افزایش می شوند. هر دو نوع شکر حاوی ۵۰ درصد فروکتوز هستند.

استیناف های بسیاری مدال داده است که استفاده ارزش بالای فروکتوز، مقاومت به انسولین را درون افراد مبتلا به دیابت افزایش می دهد.

در این باره، ۲۹ استیناف بررسی شد. داخل این پژوهش ها مجموعا ۱۰۰۵ بی همتا چاق خواه دارای افزایش وزن آزمایش شده بودند. نتیجۀ این آنالیز نشان داد که اثرات بد فروکتوز روی مقاومت بوسیله انسولین، افراد غیرمبتلا به دیابت را هم تحت تأثیر قرار می دهد.

نتایج نشان می دهد که مصرف مقدار اضافی فروکتوز داخل کمتر از ۶۰ روز، مقاومت به انسولین کبدی را افزایش می دهد.

فروکتوز موجود داخل خوراکی هایی که حاوی تشکر افزوده هستند، بسیار بالاست. از این خوراکی ها می توان آب نبات، نوشیدنی های شیرین شده، کیک، کلوچه و شیرینی ها را شهرت سرما. ۱۴. استفاده مکمل ها

ایدۀ مصرف مکمل های غذایی به عزیمت افزایش حساسیت به انسولین نسبتا جدید است.

مکمل های گوناگون سبب اضافه حساسیت بوسیله انسولین می شوند. باوجود این، پژوهش ها اثربخشی کرومیوم، بربرین، منیزیم و رسوراترول (Resveratrol) را تو این بنیاد تأیید کرده اند. کرومیوم: نوعی مادۀ معدنی است که داخل سوخت و ساز چربی و کربوهیدرات ها نقش دارد. پژوهش ها نشان داده است که مکمل های پیکولینات کروم درون قطع ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ میکروگرم می تواند توانایی گیرنده های انسولین را افزودن داده و از قند خون بکاهد. منیزیم: نوعی مادۀ معدنی است که علت ذخیره سازی قند خون به وسیلۀ گیرنده های انسولین می شود. بررسی ها مدال داده است که وقتی منیزیم موجود داخل خون کم می شود، مقاومت به انسولین تکثیر می یابد. مصرف منیزیم سبب اضافه درک به انسولین می شود. بربرین: یک مولکول گیاهی است که از انواع گیاهان دارویی، قرین زرشک، گرفته می شود. معلول این ماده روی انسولین چندان شناخته شده نیست. باوجود این، فداکار از پژوهش ها نشان داده است که این ماده می تواند دریافتن به انسولین را افزودن دهد و از قند خون بکاهد. رسوِراترول: نوعی پلی فنول در پوست دانه های انگور قرمز و انواع توت است. این ماده می تواند حساسیت بوسیله انسولین، به اختصاص تو افراد مبتلا بوسیله دیابت نوع ۲ را ارتفاع ببرد. باوجود این، نحوهٔ اثرگذاری این ماده بوسیله نوع دوستی آشکار نشده است.

احتمال این خطر بود دارد که مکمل ها موجب تداخل در داروهای تجویزی شوند. بنابراین پیش از استعمال هر نوع مکمل، بهتر است با پزشک مشورت کنید. کلام آخر

انسولین هورمون مهمی است که نقش های پرشماری در بدن به عهده داری دارد. وقتی درک به انسولین پایین باشد، لوزالمعده بخاطر تولید انسولین بیشتر و پاک سازی قند از خون، پایین تر فشار استراحت می گیرد.

از سوی دیگر، درک پایین به انسولین باعث می شود که قند خون به شکل مزمن افزایش یابد. درون نتیجه، ریسک گوناگون مصیبت ها مانند دیابت و ناراحتی های قلبی به حیات خواهد آمد.

برخی از سیاق های پیشنهادشده در این مقاله را انجام دهید و از مقاومت بدن خود دربرابر انسولین بکاهید. بدین ترتیب، از خطر ابتلا بوسیله بیماری ناشی از اوج وجود داشتن قند خون در امن خواهید وجود! در ادامه بخوانید: قند خون نرمال؛ جدول راهنما، دستورالعمل ها و روش اندازه گیری آن

مقاله صوتی

مدت ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه قالب فایل MP3 گوینده مژگان اصغری حجم ۴۹ مگابایت تعداد فایل ۱۰ فایل صوتیمجموعه صوتی علائم، پیشگیری و درمان مصیبت ها

صلح و صفا ارزشمندترین دارایی انسان است

9،000 تومان مشاهده مقاله صوتی