عوارض نزول خواب؛ اگر ۲۴ ساعت نخوابیم چه اتفاقی برای ما می افتد؟

خواب کافی برای سلامت کالبد و روح انسان واجب است. عوارض کمبود خواب و بی خوابی برای سلامتی ممکن است کوتاه مدت و بلندمدت باشد. متخصصان پند کرده اند که بزرگسالان ۱۸ تا ۶۰ ساله، هر شب حداقل ۷ شایسته کردن بخوابند. این در حالی است که بنابر تحقیقات اجرا شده، ۳۵ درصد از بزرگ سالان رویا کافی ندارند.

حتما بخوانید:۷ نشانه نزول خواب که احتمالا نمی دانید۵ راه تداوی بی خوابی؛ بهینه غذاها بخاطر رفع بی خوابی چیست؟خواب خوب و اسایش شبانه با ۱۰ نکته ای که باید بدانید

کسانی که می خواهند طبق توصیهٔ متخصصان ارتکاب کنند، نباید بیش از ۱۷ ساعت در روز متوجه باشند. آن هایی که بیش از این مدت بیدار می مانند، دچار عوارض کمبود رویا می شوند. درون این مقاله به شما می گوییم هر فردی چه مدت می تواند بااطلاع بماند و عوارض کمبود خواب هنگام ۷۲ شایسته کردن را غصه نرم کردن می کنیم. دربارهٔ مالیات کوتاه مدت و بلندمدت کمبود خواب، قیمت خواب موردنیاز هر فرد و بهداشت خواب تیمار مطالبی تقریر می کنیم. چه مدت می قابلیت مخبر ماند؟

قیمت رویا برای افراد مختلف، تفاوت می کند، و به سن وسال بی همتا ربط دارد. برای مثال، نوزادان تقریبا دوبرابر بزرگ سالان به خواب نیاز دارند. با این حال هنوز مشخص زدودن آدم چه مدت می تواند بدون خواب سر یواش. بنابر تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ انجام شده، رکورد جهانی نخوابیدن، ۲۶۶ ساعت است، اندکی بیشتر از ۱۱ روز.

مشهور ترین تجربهٔ هبوط خواب، در سال ۱۹۶۴ اتفاق افتاد. درون این سال، یک دانش آموز دبیرستانی به شهرت رندی گاردنر (Randy Gardner) توانست ۲۶۴ ساعت خبردار بماند. در اواخر روز یازدهم، گاردنر دچار پارانوئید شد و نخست به یاوه گفتن کرد. گزارش ها حاکی از آن هستند که وی عاری اینکه دچار عوارض بلندمدت جسمی یا فکری شود، گشایش یافت. کمبود خواب چیست؟

هبوط خواب یا محرومیت از خواب زمانی روی می دهد که فرد کمینه از زمان موردنیاز بدنش، می خوابد. آثار هبوط خواب در هر فردی تفاوت دارد. کودک ها و نوجوان ها بیشتر از بزرگ سال ها به خواب نیاز دارند، بجای مغز و بدن آن ها هنوز در حال نمو است. به همین خاطر، آثار سقوط رویا در خردسال ها ممکن است شدیدتر باشد خواه بیشتر کشش بکشد.

مالیات عمومی کمبود خواب در بزرگ سالان عبارت اند از: خستگی و خواب آلودگی طی روز؛ بغرنج در تمرکز، دانایی و حافظه؛ کاهش تعادل؛ تحریک پذیری؛ افزایش اشتها؛ تغییر ابداع وخو.

کمبود خواب مزمن یا کامل مدت، می تواند ریسک دستخوش شدن به بیماری هایی همچون چاقی مفرط، دیابت و بیماری قلبی را حزن افزایش بدهد. آیا کمبود رویا باعث اجل غصه می شود؟

سقوط رویا داخل چندی شرایط مهلک است. برای مثال، نزول رویا می تواند ریسک ماجرا های خطرناک را افزایش بدهد. آمار حاکی از آن هستند که هنگام سال ۲۰۱۵ میلادی فقط تو ایالات متحده، ۹۰ هزار تصادف به علت خواب آلودگی شوفر ها اتفاق افتادند. طی سال ۲۰۱۷ هم خواب آلودگی هنگام رانندگی، جان ۷۹۵ نفر را در این کشور پژمرده است.

اختلال خواب بسیار نادری به اشتهار بی خوابی خانوادگی مرگ آور (Fatal Familial Insomnia) هم وجود دارد که می تواند منجر بوسیله مرگ شود. بی خوابی خانوادگی مرگ آور، بیماری ارثی است که بوسیله خاطر جهش در ژن تولیدکنندهٔ پروتئین پریون (PRNP) خلق کردن می شود. این ژن جهش یافته، پریون های تاشده ای تولید می یواش که در تالاموس انباشته می شوند، یعنی همان قسمتی از عدد که خواب را تنظیم می نرم.

علامت های بی خوابی خانوادگی مرگ آور، معمولا داخل اواسط میان سالی ظاهر می شوند و عبارت اند از: بی خوابی ملایمی که به تدریج بدتر می شود؛ کاهش وزن؛ کاهش اشتها؛ تحول در دمای بدن؛ انحطاط عقل با جریان رشد کندرو.

در حال حاضر هیچگاه رویه درمانی برای این بیماری حیات ندارد، و معمولا خلال ۱۲ تا ۱۸ ماه از ابراز اولین نشانه ها، فرد مبتلا می میرد. اگر ۲۴ روزگار نخوابیم چه می شود

آثار هبوط خواب در بیشتر افراد پس از ۲۴ ساعت بروز می یابد. متخصصان معتقدند که ملتفت ماندن به مدت ۲۴ ساعت، مانند داشتن ۰٫۱۰ درصد مدل الکل خون (BAC) است. در کشور آمریکا رانندگی با ۰٫۰۸ درصد یا بیشتر از آن میزان الکل خون، غیرقانونی است.

۲۴ ساعت بی خوابی می تواند پیامدهای زیر را بوسیله ظهر داشته باشد: خواب آلودگی؛ تحریک پذیری؛ مشکل در تمرکز و به یادآوری؛ کاهش تعادل؛ اختلال داخل غرض گیری؛ مشکل در حافظهٔ کوتاه مدت؛ اضافه سطح هورمون های استرس، مانند کورتیزول و آدرنالین؛ افزایش سطح قند خون؛ خطر ایجاد ماجرا های مختلف؛ تنش عضلانی.

متعدد از این پیامدها به این پندار روی می دهند که مغز تلاش می کند با دخول به وضعیتی که پزشک ها آن را «خواب موضعی» می نامند، انرژی پس انداز کند. در حالت خواب موضعی، بدن به نعوظ بلافاصله نورون ها را در چندی قسمت های مغز خاموش می کند، و تو بعضی دیگر آن ها را فعال نگه می دارد. کسانی که باخبر حالت خواب موضعی شده اند، بوسیله ظاهر کاملا بیدار هستند، اما اقتدار آن ها برای انجام کارهای مرموز بیش کاهش می یابد.

کمبود رویا چرخهٔ رویا و بیداری غریزی بدن را غم دچار اختلال می کند، که روی هورمون ها تنظیم کنندهٔ رشد، اشتها، متابولیسم، استرس و دستگاه کنف اثر می گذارد. اگر ۴۸ ساعت نخوابیم چه می شود

هرچقدر فرد بیشتر واقف بماند، آثار کمبود خواب شدت می یابند. عملکرد شناختی فرد پس از ۴۸ ساعت بی خوابی، بدتر شده و وی بوسیله شدت فرسوده می شود. در این مرحله، مغز کم ناچیز وارد دوره های کوتاهی از ناهوشیاری کامل می شود که به آن میکرواسلیپ (Microsleep) هم می گویند. این حالت ناخواسته ایجاد شده و ممکن است چند ثانیه طول بکشد. اگر ۷۲ ساعت نخوابیم چه می شود

پس از ۷۲ ساعت بی خوابی، آماج های کاستی خواب و خستگی شدیدتر از قبل می شوند. سه روز بی خوابی، آثار شدیدی روی شرایط و مانوس فرد می گذارد. درون مطالعه ای که سال ۲۰۱۵ انجام شد، دو فضانورد که به مدت ۷۲ زمانه بیدار مانند، دچار اختلال عملکرد شناختی، افزایش نبض قلب، و کاهش احساسات مثبت شدند.

بعضی از پیامدهای ۷۲ شایسته کردن بیدارماندن عبارت اند از: خستگی مفرط؛ محظور تو انجام چند فرمان حزن زمان؛ مشکل قطعی در تمرکز و بوسیله یادآوری؛ پارانوئید؛ افسردگی؛ مشکل در برقراری ارتباط با دیگران. پیامدهای کوتاه مدت کمبود خواب

کمبود خواب ممکن است پیامدهای نامطلوبی روی سلامت داشته باشد، که البته با خواب کافی رفع می شوند. پیامدهای کوتاه مدت کمبود خواب عبارت اند از: رویا آلودگی؛ کاهش هوشیاری؛ کاهش تمرکز؛ اختلال در تصمیم گیری؛ مشکل با حافظهٔ کوتاه مدت؛ استرس؛ خطر ایجاد تصادف های مختلف. پیامدهای بلندمدت کاستی خواب

کمبود خواب مزمن مقدور است پیامدهای بلندمدتی روی سلامت انسان داشته باشد. این پیامدها عبارت اند از: فشار خون بالا؛ چاقی مفرط؛ دیابت؛ مصیبت قلبی؛ اضطراب خواه رنجش.

سقوط خواب مزمن مقدور است پیامدهای بلندمدتی غم روی کودکان داشته باشد، که عبارت اند از: عملکرد درمانده درون مدرسه؛ مشکل درون کنارآمدن با دیگران؛ ریسک بروز رفتارهای خطرناک و ضداجتماعی؛ بغرنج درون رشد جسمانی. هر فردی بوسیله چقدر خواب نیاز دارد؟

بها خواب میان افراد مختلف، و امانت بوسیله سن هر فردی، متفاوت است. متخصصان این سفارش ها را داخل مورد متوسط رویا افراد نمایش کرده اند: سن زیر ۳ ماه: ۱۴ تا ۱۷ ساعت؛ ۴ تا ۱۲ ماه: ۱۲ تا ۱۶ ساعت (شامل خواب های کشش روز)؛ ۱ تا ۲ سال: ۱۱ تا ۱۴ ساعت (شامل خواب های طول روز)؛ ۳ تا ۵ سال: ۱۰ تا ۱۳ ساعت (شامل خواب های طول روز)؛ ۶ تا ۱۲ سال: ۹ تا ۱۲ ساعت؛ ۱۳ تا ۱۸ سال: ۸ تا ۱۰ ساعت؛ ۱۸ تا ۶۰ سال: ۷ ساعت یا بیشتر؛ ۶۱ تا ۶۴ سال: ۷ تا ۹ ساعت؛ ۶۵ سال و بالاتر: ۷ تا ۸ ساعت. نکته های عمومی دربارهٔ بهداشت رویا

وقتی پای رویا بوسیله میان می آید، کیفیت غم به اندازهٔ کمیت اساسی است. بهداشت کم قیمت رویا می تواند خواب باکیفیت تازگی بوسیله ارمغان بیاورد. هر کسی می تواند با اقداماتی که منجر به بهبود کیفیت رویا و دانایی درون کشش روز می شوند، بهداشت خواب خود را بهتر نرم. در ادامه چند نکته دربارهٔ بهداشت رویا ارائه می دهیم: هر روز، در یک روزگار ظاهر به رویا بروید و هوشیار شوید؛ برنامهٔ خواب خویشتن را ثابت نگه دارید، از جمله داخل اختتام هفته ها و روزهای تعطیل؛ ابزارهای الکترونیکی، مشابه گوشی هوشمند، کامپیوتر و تلویزیون را داخل اتاق رویا نگذارید؛ اتاق خواب را تاریک و در دمای ارزان نگه دارید؛ پیش از خواب، از محرک هایی همچون کافئین و نیکوتین پرهیز کنید؛ پیش از آنکه بوسیله رختخواب بروید، با گرمابه آب گرم، خواندن کتاب، یا انجام نرمش های معقول بخش، خویشتن را آمادهٔ خواب کنید؛ پیش از رفتن بوسیله رختخواب، به نعوظ منظم ورزش کنید، اما حرکت های جسمانی موکد انجام ندهید؛ نزدیک به زمان خواب، چیزی نخورید؛ خواب طول روز را به ۲۰ دقیقه یا ناچیز کاهش بدهید. تلخیص

هبوط خواب یا بینوایی از خواب، زمانی رخ می دهد که فرد به اندازهٔ کافی نمی خوابد. مشخص نیست آدم چه مدت می تواند عاری خواب دوام بیاورد، اما داخل آزمایش معروفی، یک نفر توانست ۲۶۴ شایسته کردن هوشیار بماند.

طبق گفتهٔ متخصصان، از هر سه نفر بزرگ سال، حداقل یک نفر خواب کافی ندارد. البته به دید نمی رسد یک خواه دو ساعت کمتر خوابیدن، بغرنج چندان وقار باشد، ولی همین می تواند روی خلق وخو، سطح انرژی و توانایی انجام کارهای پیچیدهٔ بی همتا اثر بگذارد.

کمبود خواب مزمن می تواند سربزرگی ابتلا بوسیله بیماری های قلبی عروقی، چاقی مفرط و دیابت را افزودن بدهد.

بیشتر ارشد سال ها بوسیله حدود ۷ ساعت رویا شبانه نیاز دارند. تجلیل بهداشت مناسب خواب، می تواند چونی خواب را بهبود ببخشد. برای رعایت بهداشت خواب، باید برنامهٔ زمانی ثابتی برای خوابیدن و بیدارشدن داشته باشید، پیش از خواب، بدن خود را آماده کنید، و شب ها کافئین مصرف نکنید. در ادامه بخوانید: نیکوترین ساعت دانا شدن از خواب چه زمانی است؟

مقاله صوتی

مدت ۲ روزگار و ۲۰ دقیقه قالب فایل MP3 گوینده مژگان اصغری ظرفیت ۴۹ مگابایت تعداد فایل ۱۰ فایل صوتیمجموعه صوتی علائم، پیشگیری و علاج بیماری ها

صلح و صفا ارزشمندترین دارایی انسان است

9،000 تومان مشاهده مقاله صوتی