رویای مشعشع چیست و روانشناسان درمورد آن چه عملی دارند؟

رویای شفاف به شما فرصت بهره‌برداری از توانایی‌های شگفت‌انگیز ولی پنهان ذهن را می‌دهد. در گذشته و در طول دهه‌های ۶۰ تا ۸۰ میلادی، رویای شفاف موضوع بحث اغلب جمع‌ها بود؛ هرچند کسی واقعا چیزی دربارهٔ آن نمی‌دانست! به‌تدریج این بحث‌ها کم‌رنگ شد تا جایی که امروز به سوا عده‌ای محدود، اصطلاح رویای شفاف به گوش کمتر کسی آشنا می‌آید! درون این مطلب با مفهوم رویای شفاف آشنا می‌شوید.

حتما بخوانید:چگونه خواب راحت داشته باشیم؟۶ اشتباه متداول تو مورد خواب که چونی خواب شما را پایین می‌آورد۴۰ روش برای یافتن آرامش درون؛ این نکات برگ خیس شما درون زندگی هستند

بعضی پیش، فیلم کریستوفر نولان با عنوان «تلقین»، هرچند به‌شکلی گمراه‌کننده، دوباره توجه جمله را به موضوع دوست داشتنی رویای شفاف احضار کرد. برای استفادهٔ بیشتر از مغز لازم تراشیدن اَبَرانسان باشید؛ به دستیار رویای ساطع می‌توانید از ژرف‌ترین بخش‌های مغزتان، در هنگام خواب بهره بگیرید. رویای شفاف باعث می‌شود انسانی معمولی درون طول روز، در هنگام رویا به ابرقهرمانی همه‌کاره تحول شود. در این شرایط خبری از موانع دنیای واقعی نیست؛ شما می‌توانید به خورشید یا بوسیله اعماق زمین عروج کنید خواه دیوانه‌وارترین ابداعات علمی را روی دشمنان‌تان آزمایش کنید.

بورلی دورسو (Beverly D’Urso) کارشناسی پخته تو این زمینه است که از هفت سالگی رویای براق را تجربه کرده است. او همچنین با استفان لابرژ (Stephen Laberge)، روان‌شناس و بنیان‌گذار مؤسسهٔ روشن‌بینی (Lucidity Institute) باهم اتحاد کردن می‌کند. دورسو نخستین فردی‌ست که در رؤیا ارضای جنسی را تجربه کرده است. او در رؤیاهایش از آتش گذشته، به خور سیر تکاملی کرده و توانسته پهلو قفل نوشتن (وقتی که ادیب بخاطر نگاشتن بوسیله بن‌بست می‌رسد و چیزی برای نگاشتن به‌ذهنش نمی‌رسد) قدرت کند! در امتداد پاسخ‌های جذاب دورسو را به پرسش‌های ما می‌خوانید. رویای شفاف چیست؟

رویای درخشنده معنایی فراتر از نظر رویاهای معین و روشن دارد. برای اینکه به‌راستی رویای شفاف را تجربه کنید باید خلال رویابینی، آگاه باشید که در رویا هستید. این لزوما به‌معنی داشتن اختیار در رخدادها نیست، هرچند رویابین‌ها معمولا به‌دنبال آن هستند. رویای درخشنده موضوع جذابی است، بجهت آدم‌ها خودی دارند، کارهایی را که نمی‌توانند در واقعیت و بیداری انجام دهند، درون رویا انجام دهند؛ کارهایی مانند ورزش با آتش یا پرواز به خور. رویا‌بین‌هایی که آگاهند در رؤیا هستند، بیشتر و بیشتر مزیت‌های رویای شفاف را درک می‌کنند. به کمک رویای شفاف محدودیت‌های خودتان و مرزهای جهان را درمی‌نوردید. چه فنونی به ما کمک می‌کنند رویای ساطع ببینیم؟

بهترین راه برای تبدیل شدن بوسیله رویابین خودآگاه، هشیاری، دیدن، استماع و توجه بیشتر به جزئیات است. زیرا با مشاهدهٔ جزئیات ناهمخوان درمی‌یابید که در حال رویادیدن هستید. برای آسان‌سازی این فرایند، می‌توانید با بررسی فضا و وضعیت جاری‌تان داخل طول روز شروع کنید. عادت‌های ذهنی تکرارشونده درون طول روز، در خواب تیمار تکرار می‌شوند. پس اگر درون طول روز از توجه به دور و اطراف‌تان بی خبر نمی‌شوید، مقدور است این کار را در خلال خواب هم ادامه دهید و با اول خواب متوجه وضعیت موجود شوید! سطح هشیاری در انسان آگاه بیش بیشتر است و این یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های رویابینی شفاف است. رویای درخشنده از سپس پدیده‌شناسی چیست؟

مثالی می‌زنم. در یکی از رویاهای شفافم درون حال عزا در اردویی تفریحی بودم. می‌دانستم درون رویا هستم، بنابراین خیال کردم کریه حلق به درون آتش اردو بپرم! خبری از سیستم جرقه نبود، یک‌جورهایی داشتم با شعله‌های آتش ورزش می‌کردم. سپس آتش را بلعیدم! آتش را درون دهانم گذاشتم و به یاد می‌آوردم مزه‌ای نمکین حس کردم. غلام تا همین جا اندوه مرزها را درنوردیده بودم، پس غرض گرفتم فراتر بروم و به سمت خورشید پرواز کنم! بوسیله سبک سوپرمن شروع بوسیله پرواز کردم؛ سریع‌تر و سریع‌تر، تا جایی‌که شتاب بیشتر ممکن نبود! هرچه بوسیله خورشید نزدیک و نزدیک‌تر می‌شدم، کمتر می‌توانستم ببینم. نمی‌توانستم بدنم را عاطفه کنم! اما باخبر نوعی لرزش، صدا و نور شدم. تلالو بی‌اندازهٔ خورشید به من می‌تابید و داخل وضعیتی بودم که نمی‌توانم به‌درستی توصیفش کنم. به همین برهان پدیده‌شناسی رویای شفاف با دیگر پدیده‌های رایج تفاوت بسیاری دارد. همایش‌های رویای فروزان

ما هر سال همایشی دوهفته‌ای برگزار می‌کنیم. حامی این همایش «انجمن جهانی مطالعات خواب» است .غلام تقریبا از همان آغاز فعالیت، یعنی از حدود ۲۶ سال قبل با این انجمن شریک می‌کنم. در همایش ۱۰ تا ۲۰ نفر به ارائهٔ مقاله یا اتلیه می‌پردازند.

درون این ۲ هفته، ما معمولا ۳ جور رقابت داریم. جنس رایج آن به خشکی امدن مبنای محتوای تصویری است. پیش از همایش، هزاران تصویر گردآوری می‌شود. در کشش همایش، یکی از تصاویر به‌طور ناگهانی انتخاب می‌شود. محدودیت که ادعای واسطه‌گری قشری فراحسی (سایکیک) دارد، سعی می‌کند آن تمثال را داخل شبی خاص در رویای همهٔ شرکت‌کنندکان راحتی دهد! فردای آن شب، شرکت‌کنندگان پس از بیدار شدن، داخل گزارشی معین می‌کنند که چه رویایی دیده‌اند. روز بعد، عکس را بوسیله همه نشان می‌‌دهند تا افراد هویدا کنند رویایشان چه رابطه‌ای با آن داشته است. داوران ما دربارهٔ رویاها قضاوت می‌کنند. نیز شرکت‌کنندگان می‌توانند از رویای دیگران آگاه شوند و نظرشان را دربارهٔ ارتباط‌های احتمالی بدهند. درون پایان ما ۳ تر خواهیم داشت. آیا تاکنون رویای دونفره را تجربه کرده‌اید؟

شما با فرد دیگری توافق می‌کنید که یکدیگر را مثلا در جزایر قناری ببینید. سپس هر دو سعی می‌کنید داخل رویا به آن جا بروید و در آنجا رازی را با یکدیگر در میان بگذارید. پس از بیداری از یکدیگر دربارهٔ رویا و رازی که داخل میان گذاشته‌اید، پرس‌وجو می‌کنید. من بارها برای تجربهٔ رویای دونفره سعی کرده‌ام اما تاکنون موفق نشده‌ام. آدم‌های بسیاری، آرزوهایشان را داخل خواب عملی می‌کنند. آیا این می‌تواند جایگزینی برای موفقیت‌ها و آرزوهای دنیای واقعی باشد؟

بله؛ دست‌یابی به آرزوها در رویا بسیار هیجان‌انگیزتر است. بسیاری از کارهایی را که در خواب انجام می‌دهید، نمی‌توانید تو دنیای واقعی نظری کنید؛ کارهایی مانند گذر از آتش یا سیر به خورشید. تأثیر درمانی رویای ساطع چگونه است؟

برای‌تان مثالی می‌زنم. درون سال‌های آغازین دههٔ ۸۰، غلام روی پایان‌نامهٔ دکترایم کار می‌کردم. دیگر درسی نداشتم و موضوع کارم هم مشهود وجود ولی نمی‌توانستم فاتحه بوسیله نوشتن کنم. چنانچه اوضاع به همان شکل پیش می‌رفت، نمی‌توانستم به این زودی‌ها مدرکم را بگیرم. یکی از دوستانم پیشنهاد کرد که در رویای شفاف بر قفل نوشتن قدرت کنم!

فکر کردم که امتحانش می‌ارزد. در یکی از رویاهایم دیدم که در اتاق خوابم هستم، اما لپ‌تاپم درون جای پایا نبود، بنابراین فهمیدم دارم رویا می‌بینم! مطلع کاملا فلج شدم. با اینکه می‌دانستم دارم خواب می‌بینم، نمی‌توانستم بدنم را تکان دهم. با تمام حیات می‌خواستم خودم را بوسیله لپ‌تاپ برسانم و ابتدا بوسیله نوشتن کنم. با خودم تکرار می‌کردم: «این رویای من است. دارم خواب می‌بینم. باید بتوانم این امر را بکنم!» سپس به‌آهستگی، متشابه صحنهٔ آهستهٔ فیلم‌ها، به لفظ لپ‌تاپ رفتم. صندلی‌ام حفره‌ای عمیق داشت که گویی به جهنم می‌رسید. بی اندازه وحشتناک وجود اما روی صندلی نشستم و تو گودال جهنمی افتادم. سپس از خواب بیدار شدم. پس از آن دیگر مشکلی تو نوشتن نداشتم. آثار مثبت ظاهری رویای فروزان چیست؟

بی‌تردید شما را بوسیله انسان هشیارتری تغییر می‌کند. شما یاد می‌گیرید که در نفس زندگی کنید، حواس‌تان به پیرامون‌تان باشد و متوجه نکته‌ها و رخدادها شوید بدون اینکه افکار درهم‌وبرهم، گذشته خواه آینده، حواس‌تان را متباعد کنند. این همان چیزی‌ست که برترین آموزگاران قشری به شما می‌آموزند: ابهت لحظهٔ اکنون! همان‌ کاری که بینندگان رؤیای شفاف به‌دنبال آن هستند. آنها با تمام وجود و نه‌تنها با تنه فیزیکی‌شان زمان حال را درک می‌کنند. آیا تغییرات شخصیتی پیش و پس از تجربهٔ منظم رویای براق تک معاینه علمی فراغت گرفته‌اند؟

بله. یکی از این پژوهش‌ها نشان داد بینندگان رویای شفاف، سریع‌تر متوجه تغییرات نادیده در کوری ناشی از تبدیل یا کوری ناشی از بی‌توجهی می‌شوند. این افراد به برهان سطح هشیاری بالاتر که پیش‌تر به آن اشاره کردم، معمولا سریع‌تر متوجه چیزها و رخدادها می‌شوند. آیا ممکن است رویت رویای فروزان خطرناک باشد؟

تخیل کنیم آدم‌ها بوسیله گمان اینکه در رویا هستند، دست به کارهای دیوانه‌وار بزنند.

خیر. چنین خطری بود ندارد. مبنای رویای براق به خشکی امدن آگاهی بی مانند از اینکه در رویاست تأکید دارد، بنابراین آنها می‌دانند کی خواب می‌ببیند و کی واقف هستند. اما این مخاطره برای کسانی که رویا و خیر رویای براق می‌بینند، وجود دارد. کسانی که تجربه‌ رویای درخشنده را تازه آغاز کرده‌اند، بهتر است به‌جای جهش از صخره خواه بلعیدن آتش، با کارهای ساده شروع و مولود را بررسی کنند. بوسیله نظر غلام بینندهٔ باتجربهٔ رویای شفاف هرگز به گمان اینکه داخل رویا است، داخل بیداری از بلندی نمی‌پرد. آیا دیدن رویای شفاف باعث خستگی می‌شود؟ به‌عبارتی رویای شفاف از کیفیت خواب‌مان نمی‌کاهد؟

دقیقا وارونه! به عقیدهٔ من هرچند رویاهای عادی هم مزیت‌هایی دارند، ولی این سنخ رؤیاها هستند که باعث خستگی می‌شوند. چه کسی دوست دارد بارها و بارها تو حال فرار از آدم‌بدها، سرگذشت کند؟ یا بارها احساس ناخوشایند اضطراب امتحانی را که از آن بی‌خبر بوده است، تجربه کند درحالی‌که سال‌هاست عهد مکتب را پشت طریق گذاشته است؟! درون مقابل، رویای شفاف نیروبخش و روح‌افزاست. رویای درخشنده برضد رویاهای عادی به من نیرو می‌بخشند و باعث می‌شوند پس از بیداری سرزنده‌تر باشم. تو ادامه بخوانید: چگونه یک حافظه خاموش داشته باشیم؟