بنیادی ترین عامل موفقیت سرخ ها از نگاه امیر حاج رضایی

بوسیله گزارش همشهری آنلاین، کارشناس فوتبال، درون یادداشتی در مجله شیشه ای کردن جم نوشت: «برای ریشه یابی موفقیت این روزهای پرسپولیس که سپس از چهار قهرمانی متواتر در لیگ برتر باز هم یکی از نصیب و قسمت های قهرمانی در این فصل است، باید در شروع به یک مثال اشاره کنم.

کارلو آنچلوتی تو اولین انفصال حضرت در چلسی توانست این آویشن را پیروز لیگ جزیره بطی ء اما در مفارقت سپس نتوانست نتایج خوب فصل اولش را جبران کند. او در روزهای بد تیمش داخل جزئي از جمله دوم حرفی به بازیکنانش زد که معکوس آن در مورد این روزهای پرسپولیس چاکری می کند. کارلتو به تیمش گفت: ما درون حال باخت به تیم هایی هستیم که یا متوسط هستند یا برای بقا می جنگند. این مساله ممکن است با فلسفه فوتبال تضادی نداشته باشد اما حریفان متوسط رو به پایین ما را به این ذهنیت رسانده که می توانند ما را شکست بدهند. این باور، خطرناک ترین عنصری است که علیه تیم ما لول می کند. این موضوعی است که باید با اصلاح ذهنیت مان معتمد شود.

عکس این قضیه دقیقا برای پرسپولیس صادق است. این تیم به این اعتقاد گویا که می تواند هر تیمی را انقراض داده و قهرمانی اش را تکرار کند. این ذهنیت و عقیده یک عنصر پیش برنده است. لب اصلی و نگه دارنده موفقیت این تیم همین ذهنیت و اعتقاد است. وقتی به خرد روانشناسی رجوع می کنیم، می بینیم تغییر یک مساله ای تا چه وزن باورها را تقویت می بطی ء. بنابراین مهم ترین عامل موفقیت سال های اخیر پرسپولیس را همین خودباوری می دانم. همین مساله باعث شده با وجود تمام اتفاقات ریز و درشت، این تیم به مسیر خودش دنباله دهد.

داخل اینجا بهتر است گریزی به زمان مربیگری آقای برانکو ایوانکوویچ بزنیم. تو برهه ای پنجره های این تیم امانت شد و چند بازیکن را از دست دادند اما برانکو تو این زمینه هرگز وقار ای نکرد. همین اعتقاد حالا بوسیله گل محمدی و تیمش غصه منتقل شده است. در واقع آن چه درون پرسپولیس تغییر کرد، اندیشه و اقدام بازیکنان و کادر متخصص این آویشن وجود. آنها یاد گرفتند نباید از مشکلات به وجود آمده بهانه و حاشیه نویسی درست کنند زیرا می دانستند که این مسائل آنها را از توفیق دور می درنگ.»